Kupāti jeb kā es gatavoju desiņas

Ideja par desiņu taisīšanu man bija jau sen, tikai nebiju uzdrošinājusies pamēģināt. Pašgatavota desiņa jeb kupāts tiešām ir pavisam kas cits, nekā veikalā pirktais, kur nevari būt pilnīgi drošs kas tajā sapildīts. Šeit varu būt pārliecināta ne tikai par gaļas kvalitāti, bet arī izvēlēties garšvielas, kuras garšo tieši man.


Pirms pāris dienām noskaidroju, ka vietējā tirgū arī iespējams no saimniekiem sarunāt cūku zarnas. Tas nu ir pamatu pamats pašgatavotām desiņām. Rigas centrāltirgū jau tādas pieejamas uz katra stūra, tikai jādodas uz gaļas paviljonu. Nākamā nepieciešamā lieta ir speciāls uzgalis gaļas mašīnai. Šo brīnumu savukārt aizņēmos no vecmāmiņas, bet tādu droši vien, ka var iegādāties arī Latgalītē (tirgū pie Gogoļa ielas).Kaut arī daudzām modernām gaļas mašīnām tādas tiek  dotas komplektā.Process. Arī cūkgaļa un lielops bija nopirkts, atlika tikai sākt. Process gaužām vienkāršs. Jāsamaļ gaļa, es izvēlējos malt diezgan smalki. Tad pieberam savas mīļākās garšvielas- piparu maisījumu, sāli, provansas garšvielu maisījumu, nu visu ko vien vēlaties. Tikai neiesaku likt svaigus sīpolus, jo tad desiņas ir jācep tajā pašā dienā, tās nav iespējams ilgāk uzglabāt. Iemaisam garšvielas. Tad stallējam kopā gaļas mašīnu. Atrodam zarnai galu un tik stumjam virsū gaļas mašīnas uzgalim. Šinī brīdī ir divi padomi- vieglāk zarnu dabūt virsū, ja vispirms to sakārto- lai nav sagriezusies.  Un galu (kā es to gribēju darīt) nevajag siet ciet, citādi tur uzkrāsies gaiss. Pilda iekšā gaļu un maļ, kad piepildīts vēlamais desiņas garums, tad pārtrauc malšanu un desiņu savirpina ap savu asi. Tā pilda līdz zarnas galam.

Iznākums. Kad desiņas gatavas tās var cept cepeškrāsnī uz pannas vai grillā. Paralēli cepām arī veikala desiņas. Jāsaka, ka lai gan biju izvēlējusies parāk liesu gaļu, tā rezultātā desiņas bija nedaudz par sausu. Bet nu tik un tā garšoja daudz labāk kā veikalā pirktās, kuras nonāca miskastē, bet šīs ēdām gardu muti 😀

2 Comments Add yours

  1. Rita saka:

    Vismaz šādām desiņām vari būt drošs par sastāvu! Gardi!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s